top of page

Przygotowania do projektowania cz.2 czyli co to jest ten projekt indywidualny?


W naszym kraju do tej pory możemy spotkać się ze zdaniem, że projekt indywidualny domu jednorodzinnego to ekstrawagancja i niepotrzebny wydatek. Przecież jestem zwyczajnym człowiekiem, nie wyróżniam się i nie chcę aby mój dom się wyróżniał. Czy projekt indywidualny to projekt dziwny? nietypowy? wyróżniający się? jak UFO?

Tak. Zdarza się, że budynek wybudowany z projektu indywidualnego jest ekstrawagancki. Wszystko zależy od woli Inwestora oraz pracy Architekta. Jeżeli chcesz się wyróżnić to oczywiste - potrzebujesz projektu indywidualnego. Jeżeli nie chcesz się wyróżnić, ale chcesz możliwie najlepiej przemyśleć istniejące możliwości zanim podejmiesz ważne decyzje to projekt indywidualny domu również będzie najlepszym rozwiązaniem.

Co zyskasz?

- pełne wykorzystanie walorów działki takich jak nasłonecznienie, widoczną z działki panoramę lub jej brak, istniejące sąsiednie budynki i ich wpływ na Twoją działkę - ich zacienianie i wgląd sąsiada na Twoją działkę,

- możliwość kształtowania bryły i wielkości domu od podstaw,

- możliwość wyboru rodzaju konstrukcji domu,

- stały kontakt z architektem i dorardztwo w trakcie poszczególnych etapów projektowania i w trakcie budowy

- dzięki temu, że projekt powstaje etapowo i przy wsparciu nowych technologii widzisz jak zmienia się dom, jego bryła i elewacja przy wprowadzaniu takich zmian jak poszerzenie domu, zmiana kąta nachylenia dachu, podniesienie ścianki kolankowej (co nie jest możliwe przy adaptacji domu typowego i często kończy się niemiłą niespodzianką już pod koniec budowy)

- możli

Decydując się na projekt nie kupujesz pozwolenia na budowę i kilku egzemplarzy enigmatycznych rysunków. Kupujesz swój sposób mieszkania i funkcjonowania na najbliższe lata a być może nawet do końca życia.

Wady?

CENA jest koronnym argumentem wymierzonym w stronę projektów idywidualnych. Decydując się na kupno projektu należy się jednak zastanowić, czy oszczędność rzędu kilku tysięcy złotych w kontekście setek tysięcy wydanych na działkę i budowę prawdopodobnie jedynego domu w Twoim życiu jest uzasadniona? Czy kupując samochód decydujesz się na najtańszy? czy wybierając fryzjera kierujesz się głównie ceną?

CZAS projekt indywidualny domu nie jest dostępny "od ręki". Praca nad nim wymaga czasu - ale czy jest to czas stracony? czy przeanalizowanie możlwości i przemyślenie decyzji dotyczących Twojego przyszłego domu

PAMIĘTAJ

Nie ma budynków idealnych

- ale są budynki możliwie najlepiej dostosowane do użytkowników, budżetu i lokalizacji.

Pozostaje pytanie - jak długo to będzie trwało i jak dogadać się z architektem, żeby się porozumieć? jak wybrać architekta? jak się przygotować i co przemyśleć aby praca nad projektem poszła możliwie najsprawniej?

Wyróżnione posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page